Šentjanževka

18/09/2024

Šentjanževka 

Hypericum perforatum je zelišče, ki se pogosto uporablja za lajšanje blagih do zmernih simptomov depresije. Vendar pa ima številne interakcije z zdravili in lahko povzroči neželene učinke pri določenih bolnikih.

Šentjanževka, vključno s čajem vsebuje zdravilne učinkovine, ki lahko močno vplivajo na presnovo številnih zdravil. Te učinkovine, zlasti hipericin in hiperforin, lahko delujejo kot močni induktorji določenih jetrnih encimov (zlasti CYP3A4), ki so odgovorni za presnovo številnih zdravil v telesu. To pomeni, da lahko šentjanževka poveča aktivnost teh encimov, kar vodi do hitrejše razgradnje nekaterih zdravil in posledično zmanjša njihovo učinkovitost.

Katerim skupinam bolnikov se odsvetuje uporaba šentjanževke?

  1. Bolniki, ki jemljejo antidepresive (zlasti SSRI, MAO zaviralce) – Šentjanževka lahko poveča raven serotonina v možganih, kar lahko vodi do serotoninskega sindroma, nevarnega stanja, ki lahko povzroči zmedenost, nemir, zvišano telesno temperaturo in celo smrt. Bolniki, ki jemljejo selektivne zaviralce ponovnega privzema serotonina (SSRI) ali zaviralce monoaminooksidaze (MAO), morajo biti posebej previdni pri uporabi šentjanževke.
  2. Bolniki, ki jemljejo zdravila za HIV/AIDS – Šentjanževka lahko zmanjša učinkovitost antiretrovirusnih zdravil, ki se uporabljajo za zdravljenje HIV, vključno z zaviralci proteaz, kot sta indinavir in nevirapin. To lahko povzroči odpornost virusa ali zmanjšano zaščito pred napredovanjem bolezni.
  3. Bolniki, ki jemljejo imunosupresive – Pri ljudeh, ki jemljejo imunosupresive, kot je ciklosporin (pogosto se uporablja po presaditvah organov), lahko šentjanževka zmanjša raven zdravila v krvi, kar lahko poveča tveganje za zavrnitev presajenega organa.
  4. Bolniki, ki jemljejo antikoagulante (npr. varfarin) – Šentjanževka lahko zmanjša učinek zdravil za redčenje krvi, kot je varfarin, kar poveča tveganje za nastanek krvnih strdkov. Prav tako lahko vpliva na druga zdravila, ki vplivajo na strjevanje krvi (novejša zdravila proti strjevanju krvi - NOAK). 
  5. Bolniki, ki jemljejo kontracepcijske tablete – Šentjanževka lahko zmanjša učinkovitost hormonske kontracepcije (npr. kontracepcijske tablete, obliži ali vsadki), kar poveča tveganje za nenačrtovano nosečnost.
  6. Bolniki, ki jemljejo zdravila za zdravljenje epilepsije – Šentjanževka lahko vpliva na raven antiepileptičnih zdravil, kot je fenitoin, in tako zmanjša njihovo učinkovitost, kar povečuje tveganje za epileptične napade.
  7. Bolniki, ki jemljejo zdravila za srčno popuščanje (npr. digoksin) – Šentjanževka lahko zmanjša raven digoksina, kar vpliva na njegovo učinkovitost pri zdravljenju srčnega popuščanja in aritmij.
  8. Bolniki, ki jemljejo zdravila za raka – Uporaba šentjanževke lahko zmanjša učinkovitost nekaterih zdravil za zdravljenje raka, kot je irinotekan. Zato ni priporočljiva za bolnike, ki so na kemoterapiji.
  9. Nosečnice in doječe matere – Učinki šentjanževke med nosečnostjo in dojenjem niso bili dovolj raziskani, zato se njena uporaba v teh obdobjih odsvetuje, saj bi lahko vplivala na plod ali dojenčka.

Čeprav čaj iz šentjanževke vsebuje manjše količine zdravilnih učinkovin v primerjavi z ekstrakti ali kapsulami, lahko še vedno pomembno vpliva na presnovo številnih zdravil in zdravje bolnikov. Ljudje, ki jemljejo katerokoli izmed zgoraj naštetih zdravil, se morajo pred uporabo šentjanževke (tudi v obliki čaja) posvetovati s svojim zdravnikom, da preprečijo morebitne neželene interakcije in zaplete.

Šentjanževka lahko močno vpliva na metabolizem mnogih zdravil, zato je vedno priporočljivo posvetovanje z zdravnikom pred začetkom uporabe, zlasti če bolnik že jemlje druga zdravila ali ima posebne zdravstvene težave.

Urška Simčič mag. farm.